Relatia de cuplu. 5 Miscari esentiale pentru reversul in comunicare

Relatia de cuplu. 5 Miscari esentiale pentru reversul in comunicare

Iubirea in cuplu trece granitele timpului si se consolideaza printr-o comunicare eficienta si respect reciproc. Asa cum am mai spus si in articolele recente, secretul  comunicarii intre doi oameni consta in acelasi inteles pe care-l dau subiectului de discutie. Chiar daca ne iubim si formam un cuplu, noi suntem diferiti ca si gandire, interpretare, semnificatie data asupra lucrurilor, avem propriul nostru mod in care prelucram ceea ce vedem, auzim sau simtim. Si propria maniera in care ne manifestam. Constient sau nu, am invatat diverse tipare comportamentale si le aplicam in viata de zi cu zi. In functie de aceste tipare, transmitem ce gandim, ce vrem, ce ne multumeste si ce nu ne place. In exterior acest lucru se vede prin intermediul comportamentului nostru si se aude prin cuvintele pe care le folosim si modul in care vorbim. Comunicarea se desfasoara precum un schimb de pase la tenis: primul serveste, celalalt raspunde la serviciu, apoi cel dintai serveste si el si tot asa pana la finalul unei reprize. In comunicare ceea ce pasam de la unul la altul sunt cuvintele si modul in care alegem sa ne exprimam referitor la fiecare aspect al vietii. In cuplu si nu numai, putem juca de placere si cu respect, servind mingea astfel incat partenerul sa o poata prelua, preocupandu-ne ca jocul sa ne faca placere la amandoi si mai putin ne gandim la scor; important este sa ne simtim bine si data viitoare sa jucam tot impreuna. Sau, concentrandu-ne numai pe noi si raportand totul la noi, sa jucam dur, speculand fiecare greseala si cu gandul ca scorul sa fie doar in favoarea noastra, privind totul ca pe o competitie in care doar eu trebuie sa castig.

Ce legatura are asta cu viata de cuplu? Pai are, deoarece in cuplu suntem doi si pentru a ne armoniza este nevoie sa stim cum sa servim cuvintele. Din batrani se spune ca vorba dulce mult aduce. Insa de multe ori, primul lucru pe care il invatam inca de cand suntem mici este faptul ca nu toata lumea stie sa graiasca dulce si, in loc de feedback, primim critici si reprosuri la orice pas iar incurajarea sau sustinerea aproape ca lipsesc. Am observat ca, in general, intr-un cuplu exista trei moduri in care se intampla lucrurile. Primul, dam un feedback orientat pe critica “nu stii sa  faci cutare lucru”, “nu gandesti bine”, “niciodata nu stii nimic”, “este total gresit ce spui sau faci”, “ nu ma pot baza pe tine”, “m-ai dezamagit”. Care crezi ca este rezultatul acestei abordari? Al doilea este tacerea. Nu vorbim, nu spunem ce ne place sau ne nemultumeste. Oare ce obtinem cu asta? Si al treilea este cel in care stim cum sa ne exprimam astfel incat celalalt sa inteleaga ca un comportament al lui mi-a provocat o anumita traire.

Discutiile si situatiile intr-o relatie de cuplu sunt nenumarate. Totusi, sunt cateva maniere prin care poti actiona si reactiona constructiv. Iata ce poti face cand vrei sa pastrezi o relatie armonioasa si in acelasi timp sa-i spui celui de langa tine ce te nemultumeste intr-un mod in care sa nu-l ataci ci sa obtii colaborarea :

  1. Evita sa critici. Pune accent pe lucrurile bune care s-au facut. Intr-o situatie gasesti daca vrei si apecte pozitive. In loc de “niciodata nu pui sare in mancare” poti spune “imi place felul asta de mancare, mai era nevoie de un pic de sare”. Nimanui nu-i place sa fie criticat si de putine ori critica isi atinge scopul.
  2. Nu urmari sa contorizezi greselile celuilalt. Preocupa-te de aspectele lipsa care genereaza greselile si abilitatea care ar trebui exersata.
  3. Ai in vedere ceea ce s-a facut si nu persoana. In loc de “esti…” spune “ ceea ce ai spus/ai facut ma face sa ma simt…”. Il va ajuta pe celalalt sa-si constientizeze comportamentul si asta este un prim pas catre schimbare.
  4. Gandeste-te la efectul sau consecinta mesajului tau. Intreaba-te intotdeauna ce vrei sa obtii cu ceea ce transmiti. Comportamentul genereaza comportament. Daca reprosezi vei primi si tu reprosuri.
  5. Apreciaza efortul si multumeste. Fiecare facem si lucruri care merita recunostinta. Foloseste fiecare ocazie si exprima-ti sentimentele de bucurie sau satisfactie, conteaza enorm ca celalalt sa le auda.

Fa din viata ta de cuplu un moment indelungat de gratie nobila si neintrerupta. Fiecare cuvant de cearta, jicnire sau deradere ramane in sufletul celuilalt precum un ghimpe, poate fi scos sau poate ramane acolo. In ambele variante provoaca o durere. Alege sa oferi iubire, intelegere si comunicare plina de sens si vei primi in schimb miracole.

In fiecare zi ai sansa sa-ti recreezi viata de cuplu. Incepe chiar acum!

Si daca iti place, Like&Share!

Iar eu iti multumesc si iti doresc zile frumoase!

Mona

Lasă un răspuns