Urmează-ți visele! Trăiește! Vino să vezi cum poți fi o versiune mai bună a ta

Urmează-ți visele! Trăiește! Vino să vezi cum poți fi o versiune mai bună a ta

 

  • Cand te-ai gandit ultima data la visele tale; despre ce vrei sa fii, ce vrei sa faci si ce vrei sa ai?
  • Cat de mult iti doresti sa-ti traiesti viata cat poti de bine și cat mai des cu putinta?
  • Cum poți găsi comutatorul care te pune pe frecventa potrivita?

 

Sunt doar trei intrebari pe care eu ți le adresez. Și, în timp ce citesti aceste randuri, poate iti incolteste in minte intrebarea “Oare cu ce sa incep? Ce sa schimb cand atatea piedici graviteaza in jurul meu?”.  Eu vreau acum să vezi cum te pot ajuta, pășind alături de mine pe calea NLP.

Ce este NLP? Strict o ”traducere” a acronimului este Programare Neuro Lingvistica. Ce înseamnă asta? Definitia e amplă, dar eu îți spun pe scurt: NLP înseamnă cum să înveți să îți urmezi visele, să înveți cum să faci lucrurile mai bine, diferit în viața ta, cum să ai succes acasă și la serviciu și încă multe altele.

Știai că multi oameni vad numai problemele din jurul lor, se concentreaza asupra limitarilor, esecurilor si se invinovatesc? Atunci cand esti orientat in aceasta directie iti scapa din vedere un aspect important: cum ai putea sa faci lucrurile diferit, în așa fel incat asemenea situatii sa nu mai apara in viata ta. Există oare vreun comutator, așa ca la o lampă de control, un comutator pe care, daca l-ai rasuci un pic, ai prinde frecventele potrivite? Dar, oare, există cu adevărat niște frecvențe potrivite sau sunt doar un mit, o iluzie?

Indiferent ce crezi acum si dincolo de experientele tale, retine că fiecare moment pe care il parcurgem si fiecare realizare sau insucces este consecinta actiunilor noastre. In spatele actiunilor stau propriile noastre decizii, iar in spatele unei decizii sta un anumit mod de gandire. Cand iti schimbi gandirea, în mod automat ți se schimba comportamentul;  vei actiona altfel si vei obtine ce n-ai reusit pana acum.

Cand vrei mai mult si nu ai idei, cand nu esti, nu faci si nu ai ceea ce iti doresti, doar schimbarea este pasul care iti asigura progresul.

Conditia pentru o schimbare durabila si rezultate mai bune pe termen lung este sa gasesti care sunt convingerile, programarea mentala si strategiile care iti vor duce pasii catre succes. O vorba spune ca daca faci mereu ceea ce ai facut mereu vei obtine aceleasi rezultate. NLP-ul iti ofera nenumarate modalitati prin care sa-ti imbunatatesti viata pe toate planurile, facand schimbarile care te propulseaza inainte.

Programarea Neuro Lingvistica reuneste cele 3 “componente interioare” care determina o evolutie sustenabila.  Ca sa intelegi foarte bine cum functioneaza acestea, le descriu in cateva cuvinte mai jos;

Neuro simbolizeaza mintea si gandurile noastre si ce se intampla in interiorul nostru din punct de vedere neurologic. Gandirea, sentimentele, comportamentele, sunt toate organizate in creier. Peste 60.000 de ganduri ne bombardeaza zilnic. Acestea aduc cu ele imagini, sunete si simtiri iar intregul proces mental se reflecta in starea noastra. De exemplu, cand ai o nereusita, prin ganduri iti poti induce o stare in care te simti pierdut sau lipsit de incredere si acestea iti pot afecta viata o zi sau mai multe zile. Te poate duce chiar la un blocaj. Aceasta stare cel putin neplacuta te impiedica sa ai idei sau solutii despre cum poti sa iesi din impas iar comportamentul tau te determina sa actionezi intr-un fel lipsit de putere. Important este ca tu sa realizezi ca-ti poti controla propriile ganduri, poti sa le elimini pe cele care te saboteaza si sa sadesti in locul lor altele, mai productive. Iti poti schimba starea si automat comportamentul tau va fi secondat de alte actiuni, orientate catre solutii si pline de energie. Tehnicile NLP pentru schimbarea gandurilor si a starilor sunt cu adevarat magice si functioneaza rapid.

Lingvistic simbolizeaza ceea ce spunem, atat verbal cat si non verbal. Limbajul ne permite sa dialogam cu ceilalti si cu noi insine. Uitam insa ca noi dam propriile sensuri si intelesuri experientelor noastre si implicit cuvintelor si de multe ori apar neintelegeri in comunicare. Pana la urma, secretul unei comunicari eficiente se regaseste in acelasi inteles pe care-l dam unei “realitati”. Sa constientizezi puterea cuvintelor si sa stii sa-ti utilizezi non verbalul pe de o parte si sa recunosti si sa interpretezi un anumit limbaj pe de alta parte, este o abilitate care iti permite sa te cunosti mai bine pe tine si pe ceilalti. Gandeste-te ce ar aduce bun acest lucru in relatiile tale.

Programarea este despre ceea ce facem. Fiecare dintre noi rulam tot timpul programe mentale. Aceste programe, tipare de reactie si strategii determina modul in care ne comportam si influenteaza rezultatele pe care le obtinem. Creierul nostru a invatat aceste programe si le aplica zi de zi, unele ne ajuta, altele ne tin pe loc. Important este sa descoperim care ne tin pe loc si sa cream altele, care sa ne propulseze inainte.

NLP-ul se adreseaza celor care isi doresc  sa faca transformarile esentiale in viata lor, prin propriile lor puteri. Toate resursele si toate raspunsurile sunt in tine. De aceea la cursurile mele nu vei invata ce sa faci. Tu stii cel mai bine ce ai de facut: poate ca ai nevoie de mai multa incredere, rabdare si determinare si mai putin stres; probabil o mobilizare si automotivare ti-ar fi de folos; sau ai un obicei care iti aduce numai neplaceri si iti afecteaza relatiile; poate nu reusesti intotdeauna sa te faci inteles si acumulezi frustrari; sau poate o frica te tine pe loc. In adancul tau stii CE. Numai ca asta nu e de ajuns. Ceea ce vei invata la cursul de NLP-ul va fi CUM sa procedezi astfel incat sa obtii CE scrie mai sus, si inca multe altele. Si vei fi total surprins cand vei descoperi ca totul depinde de modul in care iti coordonezi creierul, limbajul si corpul pentru a deveni un tot care sustine triada EU SUNT-EU FAC-EU AM.

Poate ca in acest moment tu ai parte de tot ce-ti doresti in viata. Si te felicit! Multi oameni se intalnesc cu diverse situatii si ei reactioneaza pur si simplu. La cursurile de NLP vei invata o cale mai buna: vei acumula acea cunoastere care te va determina sa poti alege cum sa reactionezi si vei stii sa-ti aliniezi gandurile, starile, comportamentul si limbajul la obiectivele tale.  Vei stii sa fii in permanenta conectat cu mentalul si fizicul tau, vei avea toate atuurile pentru a-ti construi o relatie de cuplu de succes, vei invata cum poti sa faci mai multi bani, cum sa ai mai mare incredere in tine si cum sa comunici eficient cu ceilalti.

Toate acestea sunt posibile cu ajutorul instrumentelor si tehnicilor speciale pe care NLP-ul le ofera. Unul dintre cele mai frumoase lucruri pe care le are NLP-ul este ca se invata usor si poti aplica tehnicile imediat in viata personala sau profesionala. Asa ca imagineaza-ti ce poti atinge participand la un curs!

Incepem la NLP-ScoalaDeViata singurul program din acest an in Bucuresti, pe data de 27 septembrie 2014. Sunt convinsă că te interesează, așa că uite mai jos detaliile:

Vor fi 9 module de weekend, a 2 zile, cu frecventa lunara. Intre orele 10:00-18:00 vei gusta ambianta placuta si distractiva a copilariei, prin jocuri care sustin invatarea si pauze relaxante. Pas cu pas vei vedea cum functioneaza lucrurile, vei experimenta prin exercitii si te vei bucura de rezultate inca din prima zi. Vom stabili impreuna la prima intalnire datele urmatoarelor module.

  • In primele 7 module vei patrunde in tainele NLP-ului si vei invata si  exersa toate tehnicile prin care iti poti gestiona gandurile, emotiile, starile si comportamentul
  • In modulul 8 te voi introduce in lumea coaching-ului – vei beneficia de experienta mea ca si coach si iti voi dezvalui care este baza unui proces de coaching eficient
  • In modulul 9 vom pune cap la cap tot ce ai acumulat.

In total sunt 18 zile, 144 de ore petrecute impreuna la 3150 lei, platibili in rate de 350 lei/modul.

Vei beneficia din plin de modul armonios in care impletesc cunoasterea mea de viata cu pasiunea si tehnicile de training si coaching.

Cred ca vom putea crea impreuna acea experienta de care ne vom aminti intotdeauna cu mare drag.

Daca citesti aceste randuri in acest moment inseamna ca te intereseaza domeniul. Te invit pe pagina NLP Practitioner sa vezi oamenii cu care am petrecut momente frumoase la cursuri si alte informatii utile.

Mona Sfrincean

Aici te poti inscrie la curs: [email protected]

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Lasă un răspuns